Rebelia.cz » Chlorella » Jak užívat chlorellu

Chlorella

Užitečné informace o sladkovodní řase Chlorella.

Jak užívat chlorellu - dávkování

Prozkoumal jsem desítky zdrojů, abych tuto sekci napsal a snažil jsem se je dát dohromady do jednoduchého univerzálního návodu. Vězte proto, že užívat chlorellu lze i jinými způsoby a následující text berte pouze jako doporučení. Také berte prosím na vědomí, že dávkování je dosti individuální a může se lišit člověk od člověka. Je důležité poslouchat vaše tělo.

Chlorellu je vhodné užívat půl hodiny před jídlem. Zapít vodou nebo ovocnou šťávou. Tablety je výhodné před polknutím rozkousat. Není vhodné ji kombinovat s chemickými léky (pokud je berete, dávkujte je min. s hodinovým rozestupem od chlorelly). Obvykle se bere 3x denně (nejlépe ráno, v poledne, večer). [1]

Nikdy chlorellu neberte zároveň s vitamínem C! Pokud užíváte vitamín C, dávkujte ho min. s hodinovým odstupem od chlorelly (nejlépe po jídle). Vitamín C narušuje vazby, na které chlorella váže těžké kovy a ty se pak mohou dostat do zranitelnějších míst v těle (játra, ledviny, mozek)! [6] [7]

Diabetikům se doporučuje dávku ještě více rozložit během dne a zvýšit ji, neboť chlorella stabilizuje krevní cukr. [5]

Chlorellu můžete brát i v případě, že máte amalgámové výplně. Při užívání z nich rtuť chlorella neváže, nebo jen minimálně. [7]

Chlorella tablety a drť[3]

Kvůli tomu, že chlorella na sebe v těle váže toxiny a těžké kovy, není vhodné hned od začátku brát plnou dávku. Tím se vyhnete příliš silným počátečním detoxikačním účinkům, po kterých by vám mohlo být špatně. Je dobré dávku postupně zvyšovat až na její ideální gramáž (můžete přidávat 1 tabletu denně). [1][2][6]

Více informací a různé druhy dávkování pro různé účely najdete v následujícím textu.

Obsah sekce

 1. Dlouhodobé dávkování
 2. Běžné dávkování pro detox
 3. Dávkování pro detoxikaci od těžkých kovů a neurotoxinů

Dlouhodobé dávkování

Chcete-li chlorellu brát dlouhodobě k preventivním účelům, tzn. abyste se chránili před nemocemi a cítili se dlouhodobě lépe, doporučuji brát 2 tablety 1–3x denně (tj. 0,5–3g). Po každých 3 týdnech si dejte týden pausu. [8] Sám mám s tímto způsobem užívání dobré zkušenosti.

Než začnete s dlouhodobým užíváním, doporučuji projít detoxikační kúrou popisovanou níže.

Chlorella tablety a drť[4]

Běžné dávkování pro detox

Následující dávkování je pro běžný, jednoduchý detox, při kterém můžete normálně fungovat a nemusíte se o nic moc starat. Pokud si chcete preventivně pročistit tělo a cítit se lépe nebo chcete chlorellu začít užívat dlouhodobě dle předchozí kapitoly, je tento návod určen právě vám.

V průběhu užívání můžete na vlastní zodpovědnost dávku snižovat či zvyšovat dle toho, jak se budete cítit. Dávkování je totiž dost individální a závisí na mnoha faktorech jako je hmotnost, stres, strava, pohybová aktivita, apod. Pokud proto cítíte, že snesete více, nebo naopak méně, můžete si dávku upravit. Pokud nevíte, držte se následujícího rozpisu.

Začátek užívání

Už jsem zmínil, že chlorella se musí „najíždět“ postupně, aby si tělo zvyklo. Začnete-li s 1 tabletkou denně (=0,25g) a budete každý den přidávat 1 další, nic tím nezkazíte. Tento způsob doporučuji a znázorňuje ho následující harmonogram:

 • n. den: (snídaně) – (oběd) – (večeře) – vždy 30 minut před jídlem.
 • 1. den: 1–0–0
 • 2. den: 1–1–0
 • 3. den: 1–1–1
 • 4. den: 2–1–1
 • 5. den: 2–2–1
 • 6. den: 2–2–2
 • 7. den: 3–2–2

Tímto způsobem pokračujete, dokud nebudete brát cílenou denní dávku. Tu naleznete v následující tabulce:

Denní dávka (rozložte do 3 dávek denně)
Muž 20 tablet (5 g)
Žena 16 tablet (4 g)
Dítě 12 tablet (3 g)

Maximální doporučená terapeutická dávka je 60 tablet denně (15 g).

Příklad: jsem muž, takže začnu jednou tabletkou ráno před snídaní, další den přidám tabletku i před oběd a třetí den před večeři. Toto budu opakovat, dokud nebudu brát před každým z těchto jídel 7 tabletek (tj. 21 celkem – řekněme, že cítím, že snesu o jednu navíc oproti rozpisu uvedenému výše.)

Pokud cítíte, že snesete rychlejší nástup plné dávky, není problém přidávat třeba 3 tabletky denně místo 1. Také celková denní dávka může být o dost vyšší, nicméně množství uvedené v tabulce výše by mělo postačovat na běžné vyčištění organismu. Pokud chcete detoxifikovat těžké kovy, je tu pro to speciální návod.

Průběh a konec užívání

Jakmile najedete na plnou dávku, můžete ji brát tak dlouho, jak budete chtít. Ideálně tak 2 měsíce nebo dokud vám nepříjde, že jste dostatečně pročištěni. Poté můžete najet na dlouhodobé preventivní užívání nebo s užíváním skončit a případně se k této očišťovací kůře vrátit zase po půl roce.

Dávkování pro detoxikaci od těžkých kovů a neurotoxinů

Silná dexotikace od těžkých kovů a neurotoxinů (vč. rtuti) pomocí chlorelly je trochu složitější než předchozí dávkování. Vzhledem k tomu, že jsem ji sám nepodstupoval, neuvádím zde zatím žádný vlastní návod, ale jen odkaz na dokument. Vše děláte na vlastní zodpovědnost.

Pro ty, kdo neumí anglicky uvádím stručný popis dákování, které je v dokumentu uvedeno.

Dokument naleznete zde: Dosing with Chlorella/Cilantro for Neurotoxin Elimination.

Popis dávkování

V dokumentu od NIHADC je dávkování pro detoxikaci od neurotoxinů rozděleno do 4 fází.

a. Mobilizace

 • Délka trvání: 10–14 dnů
 • Počáteční dávka: 0.5 g (2 tablety) – 1 g (4 tablety) (nebo vaše udržovací dávka v případě, že chlorellu již berete)
 • Konečná dávka: mobilizační – 3 g (12 tablet) – 9 g (36 tablet)

V mobilizační fázi najedete postupně na konečnou dávku, která je 3–9 gramů chlorelly (podle toho, jak se budete cítit upravujete max. konečnou dávku).

Dávku berte buď celou najednou 1x denně, nebo půlku 2x denně 30–60 minut před jídlem. Tím se nejlépe pročistí střevo, což je nutné pro detoxikaci dalších orgánů.

Tato fáze má za úkol připravit vás na chelační fázi, při které dojde k významnému vylučování toxinů a těžkých kovů z těla.

b. Chelace

 • Délka trvání: 3 dny
 • Dávka: dvojnásobek až trojnásobek konečné mobilizační dávky

Po mobilizační fázi začněte chelační část (vylučování navázaných toxinů z těla ven) tím, že zdvojnásobíte nebo až ztrojnásobíte aktuální dávku, které jste docílili v mobilizační fázi. Tu berete 3 dny.

Chelační dávka je navržena pro vyloučení rtuti a jiných toxinů z těla přes střevo.

Osobní doporučení: doporučuji min. v této fázi jíst proteinově založenou dietu (můžete použít suplementaci hrachovým nebo konopným proteinem), neboť sirné aminokyseliny mají schopnost na sebe také navazovat těžké kovy.

c. Po chelační fáze

 • Délka trvání: 3–5 dnů
 • Dávka: mobilizační dávka (tj. dávka, kterou jste brali před chelací) průběžně během dne před jídlem

Tato fáze slouží především k eliminaci zbytkové rtuti, která se uvolnila z jater.

d. Stabilizační fáze

Můžete přestat s užíváním a postupem času najet na dlouhodobé dávkování.

Pozor

Výše uvedený způsob detoxikace je detailněji popsán v anglickém dokumentu odkazovaném v předchozím textu.

Aby užívání chlorelly mělo správný efekt, je třeba dbát na kvalitu produktu. Existuje několik kritérií pro výběr chlorelly, na které byste se vždy měli podívat. V případě nekvalitního produktu nemusí mít užívání žádný efekt nebo může dokonce uškodit. Více o výběru chlorelly se můžete dozvědět v sekci Kde a jakou koupit.

Autor:

 • 1 http://www.zelenastrava.cz/chlorella-pyrenoidosa/jak-chlorellu-uzivat.html
 • 2 http://en.mr-ginseng.com/chlorella/
 • 3 http://www.chlorella101.com/side-effects-of-chlorella-is-it-what-they-say-it-is/
 • 4 http://blog.rawbuzz.com/profiles/blogs/four-reasons-to-add-chlorella-to-your-diet-today
 • 5 http://www.jecmen-chlorella.cz/davkovani%20chlorelly.html
 • 6 http://www.peak-health-now.com/chlorella-protocol.html
 • 7 [pdf] http://www.nihadc.com/library/doc_download/54-4-dosing-with-chlorella.html
 • 8 http://www.energy.sk/cz/menu_x337x.asp

Kam dál?

TOPlist