Chlorofyl a jeho účinky v lidském těle
Chlorella obsahuje enormě vysoké množství životodárného chlorofylu! Proto je dobré vědět, co to vlastně chlorofyl je a co nám může přinést.
Obsah sekce
Co to je chlorofyl?
Chlorofyl je zelený pigment obsažený v rostlinách a některých řasách, který zajišťuje fotosyntézu.
Bez chlorofylu se neobejdou nejen rostliny a zvířata, ale má velmi důležitý význam také pro člověka. A to nejen z hlediska života na zemi vůbec (podílí se na produkci kyslíku), ale také z hlediska výživy lidského organismu.
Jaké jsou hlavní účinky chlorofylu na lidské tělo si můžete přečíst níže.
Proč je tak důležitý?
Molekuly, které chlorofyl obsahuje, mají jedinečnou schopnost přeměňovat sluneční energii na energii chemickou. Tato energie je potřebná k tvorbě sacharidů a kyslíku, tedy látek potřebných pro život na zemi.
Bez chlorofylu by život na zemi, tak jak ho známe, vůbec neexistoval!
Často se mu přezdívá také „krev rostlin“ nebo „tekuté slunce“. Chlorofyl se nachází v membránách chloroplastů.
Zajímavostí je, že základní molekula chlorofylu je téměř shodná s molekulou hemoglobinu (krevní barvivo, díky kterému červené krvinky mohou transportovat kyslík z plic do buněk celého těla). Rozdíl je pouze v jednom jediném atomu, neboť chlorofyl v sobě uchovává atom hořčíku a hemoglobin atom železa.
Díky tomu má chlorofyl značně pozitivní účinky na náš organismus (viz dále).
Víte že?
Víte, že chlorofyl dodává rostlinám zelenou barvu díky tomu, že absorbuje všechny viditelné barvy až na zelenou? Na obrázku níže je vidět absorbce barevného světla dvěma typy chlorofylu. Absorbované světlo se pak přetváří na chemickou energii:
Kde se chlorofyl vyskytuje?
Nejvíce ho samozřejmě najdeme v zelených rostlinách. Pro člověka jsou z nich významné především zelené potraviny. Mezi ně samozřejmě patří i chlorella, která je na chlorofyl velmi bohatá, ale také zelený ječmen mnohé další.
Jmenujme například brokolici, špenát, petržel, kopřivy, jitrocel, řeřichu a jiné. Někteří lidé si např. odšťavňují nejrůznější divoké byliny a traviny a získávají chlorofyl a další cenné látky z nich.
Jaký je hlavní přínos chlorofylu pro naše zdraví?
Zvyšuje schopnost těla produkovat hemoglobin
Jednou z hlavních předností zeleného barviva je schopnost zvýšit produkci hemoglobinu v našem těle. V lidském organismu zvyšuje schopnost produkovat hemoglobin tím, že podporuje přenos kyslíku. To má příznivý vliv na regeneraci organismu a zpomalení procesu stárnutí. Výživoví poradci se shodují na tom, že chlorofyl pomáhá zvýšit kvalitu a množství červených krvinek.
Hojení ran včetně hemoroidů a popálenin
Dalším významným účinkem chlorofylu je pomoc při hojení ran. Chlorofyl obsažený v zelených potravinách snižuje bolest a svědění a působí protizánětlivě. Využít jej můžeme zvláště u kožních a chronických zánětů, vředových procesů kůže či zánětu nosohltanu. Hojivé účinky jsou pozorovány v chirurgii i dermatologii. Nutno zmínit také dezinfekční vlastnosti této zázračné látky.
Podporuje imunitní systém
Chlorofyl působí proti choroboplodným bakteriím a má velmi důležité protiinfekční účinky.
Antioxidační účinky
Chlorofyl je považován za silný antioxidant, který ochraňuje organismus před rakovinou, reguluje stolici a poskytuje tělu velmi důležité vitamíny K, C, kyselinu listovou, vápník, železo, hořčík a bílkoviny. Antioxidanty mají za úkol bránit naše buňky před poškozením volnými radikály tak, že jim poskytnou jeden elektron, a tím je transformují ve stabilní molekulu.
Eliminace nepříjemného tělesného zápachu
Chlorofyl má velmi širokospektré účinky, které se netýkají pouze našeho zdraví, krásy, ale také tělesného zápachu. Je zcela přirozené, že se člověk potí, někteří trpí i zvýšeným zápachem z úst. Málokdo však tuší, že chlorofyl má nezanedbatelné deodorační vlastnosti. Lze jej považovat za přírodní deodorant, který při dlouhodobém používání snižuje zápach z úst nebo z otevřených ran.
Vyrovnává krevní tlak
Další předností zeleného barviva je jeho schopnost vyrovnávat krevní tlak (mimochodem, o snížení vysokého krevního tlaku pomocí kustovnice, si můžete přečíst zde) a také dýchání.
Pomůže vám s hubnutím
Chlorofyl vám pročistí tělo, dodá energii a také pomůže s hubnutím. V čem tkví jeho schopnost? Diety, které obsahují vysoké množství nezdravých potravin, mění tělesnou rovnováhu pH. Tím vytváří kyselejší prostředí v těle, které vede často k nespavosti a přibývání na váze. Abychom obnovili rovnováhu v těle, je potřeba mít takzvané alkalické látky, mezi které patří právě zelené barvivo chlorofyl.
Snížením kyselosti organismu ubývá zánětlivých ložisek v těle každého člověka, díky tomu se cítíme lépe a máme více energie. Navíc i snáze zhubneme.
Posiluje oči
Zelená barva uklidňuje a působí velmi příjemně. Zelené barvivo posiluje a regeneruje unavené oči
Zlepšuje vzhled pokožky
Chlorofyl nepomáhá pouze vnitřně, ale také našemu zevnějšku. Krásná pleť musí být zdravá. Chlorofyl zpomaluje stárnutí pleti, dodává jí potřebnou pružnost a svěžest. Vyzkoušejte např. chlorellovou pleťovou masku. Výsledkem je zdravá a krásná pokožka.
Další významné účinky na naše zdraví
Výše jsme si vyjmenovali nejdůležitější přednosti chlorofylu pro naše zdraví. To samozřejmě zdaleka není vše. Dále bychom neměli opomenout na to, že chlorofyl posiluje srdce (srdeční sval), mírně odvodňuje, zabraňuje růstu ledvinových kamenů a napomáhá regulovat astma.
Díky všem výše uvedeným vlastnostem by měl být chlorofyl pravidelnou součástí našeho jídelníčku. O naše zdraví pečujeme my sami. Když zařadíte do své stravy zelenou, budete se s vysokou pravděpodobností cítit lépe!
- 1 http://www.celostnimedicina.cz/chlorofyl.htm
- 2 http://www.zelene-zdravicko.cz/chlorofyl-nedoceneny-pritel
- 3 http://www.zaricizdravi.cz/clanky/chlorofyl.html
- 4 http://zelenepotraviny1.webnode.cz/chlorofyl-a-jeho-terapeuticke-vyuziti/
- 5 https://en.wikipedia.org/wiki/Chlorophyll
- 6 http://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/chlorophyll-chlorophyllin